09.12.2024.
Град и ове године подржао дјецу која похађају подручне школе и дјецу без једног или оба родитеља

Град Требиње ће осму годину заредом подржати сву дјецу која похађају једну од три школе у руралном подручју, а која су се пријавила на јавни позив, те је за те намјене из градског буџета предвиђено нешто више од 60.000 КМ, рекао је градоначелник Мирко Ћурић.

Ћурић је истакао да је предвиђено да Град кроз девет рата исплати износе од 50, 75 и 125 КМ на мјесечном нивоу, с тим да ће четири рате за 2024. годину бити исплаћене до краја 2024. године, док ће преосталих пет бити исплаћено у 2025.

„Ове године имамо 86 дјеце. Ово је програм који је редовни дио буџета већ годинама уназад. Осим новчаног износа,  који ћемо у наредном периоду повећати, Град у сарадњи са ресорним министарством ради и на санацији подручних школа. Завршили смо дио радова у Дражин Долу, а слиједи почетак радова на адаптацији школе у Ластви. У наредном периоду ћемо сагледати шта је потребно да се уради у школи у Петровом пољу, гдје већ имамо захтјев да се санира школско игралиште и изгради ново дјечије игралиште за најмлађе ђаке“, појаснио је Ћурић.

Међу родитељима чија дјеца добијају подршку Града је и Маја Грубач из Ластве.

„Имам троје дјеце и већ осам година добијамо подршку Града. Мени она више значи као морална подршка, него материјална. Наша школа живи, у њој има дјеце и мислим да је она најбоља за моју дјецу. Сјећам се да је ту било и по 100 ђака и накада нисам ни помислила да ми дјеца иду у град у основну школу, јер живимо у Ластви“, навела је Грубач.

Мајка четворо дјеце Орнела Ненезић каже да њено двоје дјеце похађа подручну школу „Вук Караџић“ у Петровом пољу.

„Веома сам задовољна са овом подршком. Захвалила бих се градоначелнику што већ годинама уназад препознаје породице које живе ван града, мада се ја и без те подршке не бих преселила у град. Веома сам поносна што ми дјеца иду у школу у Петрово поље, јер су близу куће и не морам да размишљам гдје су, како ће доћи и ко ће отићи по њих у школу“, навела је Ненезићева.

Она каже да средствима Града дјеца имају свој лични џепараца од кога купе патике, свеске за школу, одјећу.

„Као родитељ који сам незапослен ова подршка ми је и те како значајна, али се боримо и нама је хвала Богу добро“, навела је Ненезићева.

Међу родитељима чија су дјеца добила подршку Града је и Ристо Пртило из села Гомиљани.

„За живот на селу… ту нису никаве паре у питању, него одгој. Хвала градоначелнику на разумијевању и ова подршка за мене има више подстрек да наставимо да радимо и да од свог рада живимо. Да ме неко не схвати погрешно, много је боље када дјеца живе на селу јер имају другачији одгој, стичу радне навике, цијене зарађени динар“, навео је Пртило.

Лазар Шегрт је отац троје дјеце и са породицом живи у Аранђелову.

„Двоје дјеце ми иде у школу у Ластву. Значи нам овај програм, а и дјеци да себи сами купе ствари које им требају“, рекао је Шегрт.

Осим овог програма, Град је и ове године подржао 11 дјеце без једног или оба родитеља који ће на мјесечном нивоу, такође у ратама, добијати 150, 175 или 200 КМ. Овим програмом предвиђено је укупно око 18.000 КМ.