05.07.2024.
Брига о требињском зеленилу у сарадњи са професорима хортикултуре са Пољопривредног факултета из Новог Сада

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић разговарао је данас са стручњацима са Пољопривредног факултета у Новом Саду о одржавању зеленила у нашем граду, а убудуће брига о здрављу стабала и озелењавању градских површина водиће се у сарадњи са овим Факултетом.

Саша Орловић професор Пољопривреног факултета у Новом Саду, шеф катедре за пејзажну ахитеткуру и хортикултуру, је рекао да је данас почела нова, очекује се и успјешна, сарадња гдје ће струка и наука давати конкретна рјешења проблема везаних за градско зеленило, што се у Новом Саду ради одавно.

„У Требињу треба мало побољшати естетски ефекат зелених површина, јер није само зелена боја оно што даје лијепу слику. Потребно је урадити и добру анализу здравственог стања стабала, пошто често дрвеће изгледа здраво, а инструменти покажу да је изнутра труло. Што се тиче орезивања и обликовања крошњи то је добро урађено,“ оцјенио је он.

Орловић је рекао да приликом градње треба водити рачуна о зеленим површинама и подсјетио да у Новом Саду, по урбанистичком плану, тамо гдје се граде нови објекти мора бити 30 одсто зелених површина, а на њима 60 одсто дрвећа.

Он истиче да се климатским промјенама мора прилагођавати и зеленило, које у урбаним срединама нема исте услове као у шумама, па је потребно стално бринути о њему, како би се повећала виталности стабала.

„Интервенције на стаблима, обликовање крошњи и слично често није популарно код грађана, а мишљења се, најчешће мјењају након олујног невремена, какво је било прошлог јула у Новом Саду“, ракао је Орловић.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић је најавио да ће се на сједици Скупштине града донијети документ о обавезном проценту зеленила у граду, по угледу на Нови Сад.

„Значајно је за дијелове града гдје је интезивна градња урадити пројектну документацију како би се те површине плански озелениле. Урадићемо све да зеленила буде више, али да оно буде и безбједно“, навео је он.

Ћурић је најавио и нову процјену здравственог стања требињских платана.

„Требамо укључити и дјецу из средње школе, студенте Пољопривредног факултета, Аграрни фонд, да видимо шта можемо садити и узгајати у нашим пластеницима“ , рекао је градоначелник Требиња.

Позвао је све грађане који имају идеју о озелењавању градских површина да се јаве Комуналном предузећу или надлежном одјељењу у градској управи.