22.04.2022.
22. април – Дан Земље

Дан Земље је датум од великог значаја у званичном календару Уједињених нација и обиљежава се од 1970. године.

Обиљежавањем овога датума ставља се акценат на стварање заједничке свијести о проблемима који угрожавају опстанак наше Планете као што су: пренасељеност, угрожавање биодиверзитета, загађење, нерационално кориштење ресурса и слично.

Ове године обиљежава се 52. годишњица овога празника, а овогодишња тема је “Инвестирајте у нашу планету”. Поруке које доминирају прославом за 2022. годину позивају нас на акцију, иновацију и инвестирање нашег времена, знања и воље у оздрављење природног амбијента.

Компаније, владе и грађани, сви су подједнако одговорни за стварање глобалног еколошког савеза против нестанка биљних и животињских врста, губитка биодиверзитета, загађења ваздуха, воде и земљишта, а прије свега климатских промјена. Све наведено има неповољне посљедице по све врсте, па тако и по људе.

Иако смо најсвјеснији, уједно смо и најодговорнији за лоше стање животне средине. Зато је на нама и највећа одговорност да будуц́им генерацијама омогућимо да живе у свијету какав смо наслиједили, ако не и још бољем. А здрава планета није опција, већ неопходност.

У нашим домовима или на послу можемо предузети мале кораке или иницијативе које временом могу позитивно утицати на животе свих становника ове наше прелијепе и богате планете.

Ево неких од њих:

– Разговарајте са људима из своје околине о предностима обновљиве енергије;

– Препоручите пријатељима да класичне сијалице замијене штедљивим;

– Посадите дрво и позовите своје пријатеље да учине исто;

– Научите дјецу да цијене природу и брину о њој;

– Рециклирајте и охрабрите своје пријатеље да чине исто;

– Смањите употребу пластичних кеса;

– Израчунајте свој карбонски отисак. Уз помоц́ тог параметра моц́и ц́ете да сазнате колики је ваш лични допринос глобалном загријавању.

– Кад год је могуц́е избјегавајте коришц́ење транспорта који загађује.

Нека сваки дан буде Дан Земље. Понекад мали кораци доводе до великих промјена.

Овај текст је припремљен у оквиру пројекта Прекогранична иницијатива за заштиту животне средине који има за циљ јачање капацитета институција које се баве заштитом животне средине и информисање становништва о значају унапређивања система управљања чврстим отпадом и усклађивања са стандардима Европске уније у овој области.

Пројекат финансира Европска унија посредством Делегације Европске уније у Босни и Херцеговини, у оквиру ИПА Програма прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Црна Гора 2014-2020, а у Босни и Херцеговини га суфинансира Град Требиње.

Пројекат се спроводи у партнерству са ФОРС Монтенегром и Комуналним предузећем из Никшића.