На Тргу слободе у Невесињу јуче је, у присуству највиших званичника Републике Српске и Србије, одржана Свечана академија поводом обиљежавања 150 година од Невесињске пушке. Обиљежавање великог историјског догађаја ове године су заједнички подржале Република Српска и Србија.
Овим поводом, предсједник Републике Српске Милорад Додик упутио је поздравне ријечи, истичући да је слобода кључна ријеч српског народа кроз историју како у Републици Српској, тако и у Србији.
– Српска и Србија важне догађаје обиљежавају заједно. Зато данас овдје морам да кажем да славни Невесињци који су дигли устанак, учинили су једну велику ствар, поставили Невесиње да буде темељ историје српског народа и њеног идентитета – истакао је Додик.
Како наводи, Српска мора да испоштује завјет невесињских устанака.
– Не смијемо да преваримо оне који су своје животе положили за слободу – истиче Додик.
Милош Вучевић, савјетник предсједника Србије, рекао је да у свакој нацији постоје историјска знаменита мјеста на којима се директно писала историја тог народа те да та мјеста дефинишу народ и инспиришу будућа покољења.
– Тако су сви народи одвајкада чували сећања на своје националне див-јунаке да би следили њихове примере и избегли будуће грешке и страдања, да бисмо се сећали и борили против човекове највеће слабости, а то је заборавност – рекао је Вучевић.
Премијер Србије Ђуро Мацут је рекао да српска историја свједочи да се борба српског народа за слободу никада није гасила.
– Српска историја обиљежена је бунама, ратовима, избјеглиштвом, али борба за слободу никада се није гасила. Невесињска пушка свједочи колико је воља народа за слободом увертирала ван граница Балкана – истакао је он.
Додао је да Невесињска пушка је била варница за друге ратове.
Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић казао је да је Невесињска пушка је симбол отпора и жртве за слободу и темељ слободе свих балканских народа и држава које су биле под окупацијом Отоманског царства, рекао је данас у Невесињу
– Њихово јунаштво неће се памтити само као локална или регионална епопеја већ историјска прекретница која је отворила источно питање како се то тада звало у европској политици и штампи. Та искра отпора која је упаљена у Невесињу 1875. није угашена, као што је то мислио тадашњи окупатор, већ је постала све снажнија, све јача и светија – додао је Мадић.
Његова светост патријарх српски Порфирије је истакао да Невесињска пушка није била пушка освете и мржње, већ вапај и хитац српског народа у просторе слободе и достојанства.
– Невесињска пушка је продужетак Лазаревог косовског завјета који је у исто вријеме и нови завјет. Ми вјером потврђујемо да смо саздани за вечност и да препознајемо Бога као смисао нашег постојања и једни друге као себи ближње. Без јединства са Богом бесмислено је оно што је иза нас, садашњост и будућност – рекао је патријарх Порфирије.
Како додаје, ријеч попа Петра Радовића, потомка цара Лазара, је позив на вјеру Христову која позива на слободу.
– Да Бог да да и данас окупљени овде увек пред собом имамо у нашим срцима утиснуте речи попа Радовића да је Србин Христов сада и у век и у векове – закључио је патријарх Порфирије.
Миленко Авдаловић, начелник општине Невесиње, је рекао да је слобода била скупа, али наш народ никад раније није имао овакав степен права. У Републици Српској се говори српским језиком, пише се ћирилицом, учи се православна вјеронака, али се уче и западни језици, компјутери и савремене технологије.
Истакао је да Невесиње иде путем свог развоја, посебно у гранама енергетике и пољопривреде.
– У посљедњој деценији пробуђена је нада нашим житењима да може бити боље, а то не би било могуће без огромне помоћи влада Српске и Србије. Наш народ то зна и показује огромну захвалност предсједницима Републике Српске Милораду Додику, и предсједнику Србије Александру Вучићу и сваком ко је на било који начин помогао наш град – истакао је Авдаловић.
Обиљежавању овог значајног историјског догађаја присуствовали су и митрополити захумско-херцеговачки Димитрије и црногорско-приморски Јоаникије и други архијереји.
Свечаној академији присуствовали су и предсједник Владе Српске Радован Вишковић, предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић, министар културе Србије Никола Селаковић, те министри у владама Српске и Србије, као и градоначелник Требиња Мирко Ћурић, градоначелник Никшића Марко Ковачевић, градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, начелници источнохерцеговачких општина и бројне званице и гости из региона.
У културно-умјетничком програму су учествовали: Ансамбл Министарства одбране Србије „Станислав Бинички“, драмски умјетници Иван Вучковић и Горан Славић, етно појац Маша Војводић, народни гуслар Максим Војводић, етно групе „Симонида“ и „Свети Димитрије“ и ГКУД „Алат – Свислајон“ Требиње.
Прва Невесињска пушка био је устанак подигнут у мјесту Kрекови код Невесиња 9. јула 1875. године против отоманске власти и убрзо се проширио на цијелу БиХ, уз подршку Србије и Црне Горе.
То је временом прерасло у српско-турски рат. На Берлинском конгресу 1878. године Србија и Црна Гора добиле су независност и територијално проширење, док је Аустро-Угарска на 30 година окупирала БиХ.