29.07.2024.
148. година од славне битке на Вучјем Долу

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић присуствовао је обиљежавању 148. годишњице од битке на Вучјем Долу, поклонивши се сјенима јунака који су својим животима водили једну од највећих српских битака и у пресудном историјском тренутку закуцали одлучујући клин у окупаторску Османску царевину.

Ћурић је присуствовао и Светој архијерејској литургији у у храму посвећеном Светом Атиногену, коју су служиле владике будимљанско-никшићки Методије, захумско-херцеговачки и приморски Димитрије и буеносајрески и јужноцентралноамерички и администратор Митрополије загребачко-љубљанске Кирило.

Он је казао да је битка на Вучјем Долу само један од доказа да су Херцеговци и Црногорци најпоноснији дијелови српства, који су били заједно како у добру, тако и злу.

“Слава и хвала нашим прецима који нису жалили свој живот да би ми данас уживали у слободи. Нема те границе која може да подијели браћу и из тога разлога је веома важно да заједно његујемо културу сјећања и обиљежавамо важне историјске датуме за српски народ”, поручио јe Ћурић.

Обиљежавању битке на Вучјем Долу присуствовали су, између осталих, и замјеник градоначелника Требиња Дражен Бошковић, предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић, начелници Билеће и Гацка Веселин Вујовић и Огњен Милинковић…

Битка на Вучјем Долу ушла је у гусле и опјевана је у народним пјесмама у којима се описује страшна битка када су 29. јула 1876. године најхрабрији Херцеговци, Брђани и Црногорци до ногу потукли моћну турску војску. Вучији До је мјесто гдје се сабљама и крвљу искивала слобода. Турску војску, са око 45.000 војника, распоређену у 24 батаљона са 12 топова предводио је Мухтар-паша, а српске снаге са око 14.000 бораца наступале су у 17 црногорских и 11 херцеговачких батаљона са четири топа.

У бици на Вучјем Долу погинуло је и рањено више од 4.000 Турака, убијен је Селим-паша, три миралаја (пуковника), 168 другим официра, заплијењено око 3.000 пушака и 21 застава.

Црногорско-херцеговачки губици били су 70 погинулих и 118 рањених. Велика побједа на Вучјем Долу одјекнула је Европом. Руски цар Александар II наградио је орденом књаза Николу као и команданте војводе Божа Петровића, Петра Вукотића, Илију Пламенца и Марка Миљанова.

Битка на Вучјем Долу наговијестила је коначан одлазак Османске царевине из црногорско-херцеговачких брда.